طراحی18دقیقه برای خواندن

تفاوت طراحی UI و UX چیست؟

21 بهمنآﭘﺪﯾﺖ ﺷﺪه در 08 اسفند
نوشته شده توسط علیرضا جعفری
تفاوت طراحی UI و UX

 

 

UX  وUI     دو اصطلاحی که اغلب به جای هم استفاده می شوند، اما در واقع به معنای چیزهای بسیار متفاوت هستند. پس تفاوت دقیقاً چیست؟

اگر میخواهید بدانید کهUX  و UI  دقیقاً به چه معنا هستند و تفاوت آنها چگونه است، به جای درستی آمده اید. در عنوان های پایین، خلاصه ای از مواردی است که در این وبلاگ به آن خواهیم پرداخت.  

 

۱. مفهوم UX و UI چیست؟

۲. طراحی تجربه کاربری (UX)

۳. طراحی رابط کاربری(UI)

۴. تفاوت بین طراحی UI و UX 

  ۵. طراحی UX و طراحی UI چگونه با هم کار می کنند؟

۶. طراحی UX در مقابل طراحی :UIکدام مسیر شغلی برای شما مناسب است؟

۷.یک طراح UX در واقع چه می کند؟ 

۸. یک طراح رابط کاربری در واقع چه کاری انجام می دهد؟

۹. کدام یک درآمد بهتری دارد؟ UX یا UI ؟

 

 

 

۱. مفهوم UI و UX چیست؟   

 

طراحی UX به اصطلاح "طراحی تجربه کاربری" اشاره دارد، در حالی  که UI مخفف "طراحی رابط کاربری" است.

 هر دو عنصر برای یک محصول بسیار مهم هستند و با هم کار می کنند. اما علی رغم رابطه حرفه ای آنها، نقش ها کاملاًمتفاوت هستند و به جنبه های بسیار متفاوتی از فرآیند توسعه محصول و رشته طراحی   اشاره می کنند .

قبل از اینکه تفاوت های کلیدی بین UX و UI را در نظر بگیریم، اجازه دهید ابتدا معنی هر اصطلاح را به صورت جداگانه تعریف کنیم .

 

۲. طراحی تجربه کاربری(UX)  چیست؟   

 

طراحی تجربه کاربری اولین راه انسانی برای طراحی  محصولات است. دان نورمن، دانشمند شناختی  و یکی ازبنیانگذاران مشاوره طراحی   گروه نیلسن نورمن، با ابداع اصطلاح "تجربه کاربر" در اواخر دهه 1990 اعتبار دارد. او چگونه تجربه کاربر را توصیف می کند:

"  تجربه کاربر تمام جنبه های تعامل کاربر نهایی با شرکت، خدمات و محصولات آن را در بر می گیرد".

روشن است، درست است؟ خوب ممکن است فوراً متوجه شوید که علی رغم آنچه در مقدمه اشاره کردم، این تعریف هیچ اشاره ای به فناوری ندارد، اشاره ای به دیجیتال ندارد، و چیزهای زیادی در مورد کاری که یک طراح UX  انجام می دهدبه ما نمی گوید. اما مانند همه حرفه ها، غیرممکن ا ست که فرآیند را از چند کلمه تقطیر کنید.

با این حال، تعریف دان نورمن به ما میگوید که ، طراحی UX  همه تعاملات بین یک مشتری بالقوه یا فعال و یک شرکت را در بر میگیرد .

به عنوان یک فرآیند علمی می توان آن را برای هر چیزی به کار برد. چراغ های خیابانی، ما شین ها، قفسه بندی های  و غیره.

UX و دنیای دیجیتال

با این حال، علی رغم اینکه یک اصطلاح علمی است، استفاده از آن از زمان پیدایش تقریبا به طور کامل در زمینه های دیجیتال بوده است .یکی از دلایل  این امر این است که صنعت فناوری در زمان اختراع این  اصطلاح شروع به انفجارکرد.

اساساً،  UX برای هر چیزی که میتوان تجربه کرد کاربرد دارد - چه یک وبسایت، یک دستگاه قهوه ساز یا بازدید از سوپرمارکت. بخش "تجربه کاربر" به تعامل بین کاربر و یک محصول یا خدمات اشاره دارد. بنابراین ، طراحی تجربه کاربر، تمام عناصر مختلفی را در نظر می  گیرد که این تجربه را شکل می دهد.

طراحیUX  شامل چه چیزی است؟ 

 

یک طراحUX  به این فکر می  کند که این تجربه چه احساسی  در کاربر ایجاد   می کند و چقدر آسان است که کاربر بتواندوظایف مورد نظر خود را انجام دهد. آنها همچنین بررسی و تجزیه و تحلیل وظایف را انجام می دهند تا ببینند که کاربران چگونه وظایف را در جریان کاربر انجام می دهند.  

به عنوان مثال: فرآیند پرداخت هنگام خرید آنلاین چقدر آسان است؟ آیا برنامه بانکدا ری آنلاین شما مدیریت پولتان را برای شما آسان می  کند؟

هدف نهایی طراحیUX  ایجاد تجربیات دلپذیر آسان، کارآمد، مرتبط و همه جانبه برای کاربر است.

ما به این سوال پاسخ خواهیم داد که" یک طراح UX  چه کا ری انجام می دهد؟" در حال حاضر، آنچه باید در مورد طراحی UX  به طور خلاصه بدانید در اینجا آمده است:

 طراحی  تجربه کاربری فرآیند توسعه و بهبود کیفیت تعامل بین کاربر و تمام جنبه های یک شرکت است .

طراحی  تجربه کاربر، در تئو ری، یک عمل غیر دیجیتالی (علم شناختی)است، اما عمدتاً توسط صنایع دیجیتال استفاده و تعریف میشود. طراحی UX  مربوط به تصاویر نیست. بر احساس کلی  تجربه تمرکز دارد.

 

۳. طراحی رابط کاربری (UI)  چیست؟ 

 

علی رغم اینکه این یک زمینه قدیمی تر و کاربردی تر است، سوال "طراحی رابط کاربری چیست؟" به دلیل تنوع گسترده ای از تفسیرهای نادرست پاسخ دادن به آن دشوار است.

د ر حالی که تجربه کاربر مجموعه ای از وظایف متمرکز بر بهینه سا زی یک محصول برای استفاده موثر و لذت بخش است، طراحی  رابط کاربری مکمل آن است. ظاهر و احساس، ارائه و تعامل یک محصول.  

اما مانندUX ، به راحتی  و اغلب توسط صنایعی که طراحان رابط کاربری را به کار میگیرند  اشتباه گرفته میشود - تاجایی که پستهای شغلی مختلف اغلب به این حرفه به عنوان چیزهای کاملاً متفاوت اشاره میکنند.

اگر به آگهی های شغلی و شرح شغل برای طراحان رابط کاربری نگاه کنید، بیشتر تفاسیر از این حرفه را خواهید یافت که شبیه طراحی  گرافیک است، که گاهی به طراحی برندینگ و حتی توسعه ظاهری نیز امتداد می یابد.

اگر به تعا ریف «متخصص» طراحی رابط کاربری نگاه کنید، عمدتاً توضیحاتی را خواهید یافت که تا حدی با طراحی تجربه کاربری یکسان  هستند - حتی با اشاره به تکنیک های ساختاری یکسان.

رابط کاربری و دنیای دیجیتال 

پس بیایید یک بار برای همیشه تعریف را درست کنیم. برخلاف UX ، طراحی رابط کاربری یک اصطلاح کاملا دیجیتالی است.

رابط کاربری نقطه تعامل بین کاربر و یک دستگاه دیجیتال یا محصول است - مانند صفحه لمسی گوشی  هوشمند یا صفحه لمسی که برای انتخاب نوع قهوه از دستگاه قهوه ساز استفاده می کنید.  

در  رابطه با وبسایت ها و برنامه ها، طراحی UI  ظاهر، احساس و تعامل محصول را در نظر میگیرد . همه چیز در مورداطمینان از این است که رابط کاربری یک محصول تا حد امکان بصری باشد، و به این   معنی است که هر عنصر بصری و تعاملی را که ممکن است کاربر با آن مواجه شود، به دقت در نظر بگیرید.

یک طراح رابط کاربری به آیکون ها و دکمه ها، تایپوگرافی و طرح های رنگی، فاصله گذا ری و تصاویر فکر می کند.

طراحی UI  شامل چه چیزی است ؟

مانند طراحی تجربه کاربری،  طراحی رابط کاربری نیز نقشی  چند وجهی و چالش برانگیز است. مسئول تر   است . توسعه، تحقیق، محتوا و چیدمان  محصول به تجربه ای جذاب، راهنما و پاسخگو برای کاربران.  

قبل از اینکه تفاوتهای اصلی بین UX  و UI  را در نظر بگیریم، بیایید به سرعت در مورد طراحی رابط کاربری (UI)  خلاصه کنیم:

طراحی  رابط کاربری یک عمل کاملا دیجیتالی است. همه عناصر بصری و تعاملی یک رابط محصول را درنظر می گیرد  - از جمله دکمه ها، نمادها، فاصله، تایپوگرافی، طرح های رنگی و غیره.

 هدف طراحی UI  هدایت بصری کاربر از طریق رابط محصول است. همه چیز در مورد ایجاد یک تجربه بصری است که کاربر نیازی به فکر کردن بیش  از حد ندارد!

طراحی UI  نقاط قوت و دارایی های بصری برند را به رابط محصول منتقل میکند و مطمئن میشود  که طراحی منسجم و از نظر   زیبایی شناختی، دلپذیر است.

  

 

۴. تفاوت بین طراحیUX  وUI  چیست؟ 

 

یک تشبیه وجود دارد که من دوست دارم از آن برای توصیف بخش های مختلف یک محصول (دیجیتال) استفاده کنم:

اگر محصولی را مانند بدن انسان تصور کنید، استخوان ها نشان دهنده کدی هستند که به آن ساختار می دهند. اندام هاطراحی UX  را نشان می دهند: اندازه گیری و بهینه سا زی در برابر ورودی برای پشتیبانی از عملکردهای زندگی.

طراحیUI  نمایانگر لوازم آرایشی بدن است. ارائه آن، حواس و واکنش های آن. اما اگر هنوز گیج هستید نگران نبا شید ! تو تنها نیستی خیلی هنوز گیج هستند!

همانطو ر که راهول ورشنی،  یکی از خالقان Foster.fm  می گوید:

« تجربه کاربر(UX)  و رابط کاربری (UI)  برخی از گیج کننده ترین و نادرست ترین  اصطلاحات در حوزه ما هستند.

یکUI  بدون UX  مانند یک نقاش است که بدون فکر روی بوم نقاشی می کشد. در حالی  که UX  بدون رابط کاربری مانند قاب یک مجسمه است که هیچ کاغذی روی آن وجود ندارد .یک تجربه محصول عالی با UX  و سپس UI  شروع می شود. هر دو برای موفقیت محصول ضروری هستند".

اگر فضایی برای یک قیاس بیشتر دا رید، Dain Miller رابطه بین UX  و طراحی UI  را کاملاً خلاصه می کند:

UI   زین ، رکاب و افسار است UX    احسا سی است که شما می توانید اسب سواری کنید".

درک این نکته مهم است که UX و UI دست به دست هم می دهند. شما نمی توانید یکی را بدون دیگری داشته باشید. بااین حال، برای اینکه یک طراح UX با شید، نیازی به داشتن مهارت های طراحی UI ندا رید، و برعکس UX و UI نقشه ای جداگانه ای را با فرآیندها و وظایف جداگانه تشکیل می دهند! 

تفاوت اصلی که باید در نظر داشت این است: طراحی UX    تماماً در مورد احساس کلی تجربه است، در حالی که طراحی UI   تماماً در مورد نحوه ظاهر و عملکرد رابط های محصول است .  

یک طراحUX  کل سفر کاربر را برای حل یک مشکل خاص در نظر می گیرد . چه قدم هایی بر می دارند؟ چه وظایفی راباید انجام دهند؟ تجربه چقدر ساده است؟  

بیشتر کار آنها بر این است که بفهمند کاربران با چه نوع مشکلات و نقاط دردسری روبرو می شوند و چگونه یکمحصول خاص ممکن است آنها را حل کند. آنها تحقیقات گسترده ای در مورد کاربر انجام خواهند داد تا بفهمند کاربران هدف چه کسانی هستند و چه نیازهایی در رابطه با یک محصول خاص دارند.

آنها  سپس با در نظر گرفتن مواردی مانند معماری اطلاعات، نقشه سفر کاربر را در یک محصول ترسیم می کنند. چگونه محتوا در یک محصول سازماندهی و برچسب گذا ری می شود   و چه نوع ویژگی هایی ممکن است کاربر به آن نیاز داشته باشد. در نهایت، آنها قاب های  سیمی ایجاد می کنند که طرح های اولیه محصول را مشخص میکند.  

با ترسیم اسکلت محصول، طراح رابط کاربری وارد عمل می  شود تا آن را زنده کند. طراح رابط کاربری تمام جنبه های بصری سفر کاربر را در نظر میگیرد ، از جمله تمام صفحه ها و نقاط لمسی که کاربر ممکن است با آنها مواجه شود. به ضربه زدن روی یک دکمه، اسکرول کردن صفحه به پایین یا کشیدن انگشت روی یک گالری تصاویر فکر کنید.

درحالی که طراحUX  نقشه سفر را ترسیم  می کند، طراح UI  روی تمام جزئیاتی که این سفر را ممکن می  کند تمرکزمی کند. این بدان معنا نیست که طراحی UI    تماماً در مورد ظاهر است. طراحان رابط کاربری تأثیر  زیادی بر در دسترس بودن یا نبودن یک محصول دارند.

آنها سؤالاتی مانند "چگونه می توان از ترکیب رنگ های مختلف برای ایجاد کنتراست و افزایش خوانایی استفاده کرد؟ یا چه جفت رنگی، کوررنگی را برطرف می کند؟"  

امیدواریم اکنون متوجه شوید که طراحی UX  و UI  واقعاً دو چیز بسیا ر متفاوت هستند. به طور خلاصه:

طراحی UX  همه چیز در مورد شناسایی و حل مشکلات کاربر است. طراحی UI  همه چیز در مورد ایجاد رابط های بصری،  زیبایی شناختی و تعاملی است.

طراحی UX  معمولاً در فرآیند توسعه محصول در درجه اول قرار می گیرد  و به دنبال آن UI    قرار می  گیرد.

طراحUX ، استخوان های خالی سفر کاربر را ترسیم می کند. سپس طراح UI    آن را با عناصر بصری و تعاملی پر می کند.

UX می تواند برای هر نوع محصول، خدمات یا تجربه اعمال شود . UI مختص محصولات و تجربیات دیجیتال  است .

۵.طراحیUX  و طراحیUI  چگونه با هم کار می کنند؟ 

 

ما تفاوت های بینUX  و UI  را بررسی کرده ایم. حالا بیایید نگاهی به نحوه کار آنها با هم بیندا زیم. ممکن است تعجب کنید که آیا یکی از دیگری مهم تر است، اما واقعیت این است که هر دو بسیار مهم هستند! به من اجازه دهید از هلگا مورنو، طراح و متخصص نقل قول کنم، که آن  را به   شیوایی در مقاله اش ، شکاف بین طراح ی UX  و UI  بیان کرده است:

« چیزی که عالی به نظر می رسد اما استفاده از آن دشوار است، نمونه ای از رابط کاربری عالی  و UX  ضعیف است. در حالی که چیزی بسیا ر قابل استفاده که وحشتناک به نظر می رسد، نمونه ای ا ز UX  عالی و رابط کاربری ضعیف است.

همانطور که می بینید،  UX وUI  کاملاً دست به دست هم می  دهند، و در حالی که میلیون ها نمونه از محصولات عالی  با یکی و نه دیگری وجود دارد، تصور کنید زمانی  که در هر دو زمینه قوی تر بودند، چقدر موفق تر بودند.

طراحیUI  مانند بستنی روی کیک UX  است. تصور کنید که ایده شگفت انگیزی برای یک اپلیکیشن دارید. چیزی که به وضوح در بازار وجود ندارد و می تواند واقعاً زندگی  مردم را برای بهتر شدن تغییر دهد. شما یک طراح UX  را استخدام می کنید تا تحقیقات کاربر را انجام دهد و به شما کمک کند تا بفهمید  برنامه شما دقیقاً چه ویژگی هایی باید داشته باشد وچگونه کل سفر کاربر باید تر سیم شود.

برنامه شما چیزی را ارائه می دهد که مخاطب هدف شما به آن نیا ز دارد و می خواهد. با این حال، هنگامی که آن را دانلود می کنند، متوجه می شوند که متن روی هر صفحه به سختی  خوانا است . علاوه بر این، دکمه ها خیلی به هم نزدیک هستند. آنها به اشتباه دکمه اشتباه را می زنند! این یک مورد کلا سیک ا ز UI  بد است که UX  خوبی را از بین می برد .

از طرف دیگر، آیا تا به حال با یک وبسایت واقعاً زیبا برخورد کرده اید که متوجه شوید ، فراتر از انیمیشن های شگفت انگیز و رنگ بندی روی نقطه، استفاده از آن واقعاً دردسرساز است؟ رابط کاربری خوب هرگز نمی   تواند UX  بد را جبران کند. مانند برداشتن یک کیک  زیبا و تزئین شده است که وقتی آن را گاز می گیرید طعم وحشتناکی دارد.

بنابراین، وقتی صحبت از طراحی محصول به میان می آید ، UX و UI  مکمل یکدیگر هستند – و در بازار رقابتی امروز،درست کردن هر دو جنبه یک الزام مطلق است. چه به عنوان یک طراح UX  یا یک طراح UI  کار کنید ، درک درستی ازهر دو مفید است. پس از همه، شما به ناچار با هم کار خواهید کرد. که ما را به بخش بعدی می برد.

  

 

۶. طراحیUX  در مقابل طراحی:UI  کدام مسیر شغلی برای شما مناسب است؟   

 

در حالی که طراحی UX  و UI  دست به دست هم می دهند، نیازی نیست که در هر دو مهارت داشته با شید. اگر می خواهیدبفهمید کدام مسیر شغلی  برای شما مناسب است، مهم است که مهارت های کلیدی مورد نیاز طراحان  UX  در مقابل UI  وهمچنین وظایف معمول روزانه هر کدام را در نظر بگیرید.

 

۷. یک طراح UX   در واقع چه می  کند؟ 

 

بنابراین، ما اکنون می دانیم، به صورت انتزاعی،  نقش طراح UX  شامل چه چیزی می شود  اما چگونه این به وظایف روزمره تبدیل می شود؟ در اینجا یک مثال از وظایف و مسئولیت های معمول یک طراحUX  است. در این راهنما شرح مفصل تری از فرآیند طراحیUX  خواهید یافت.

استراتژی و محتوا:

  تحلیل رقبا

  تجزیه و تحلیل مشتری و تحقیقات کاربر

ساختار و استراتژی محصول

توسعه محتوا

 

وایرفریم و نمونه سازی:

وایرفریمینگ

  نمونه سا زی

  تست و تکرار

  برنامه  ریزی توسعه 

اجرا و تجزیه و تحلیل 

هماهنگی با طراحان رابط کاربری 

هماهنگی با توسعه دهندگا ن

  پیگیری اهداف و ادغام

تجزیه و تحلیل و تکرا رUX   

بنابراین بازاریاب جزئی، طراح بخش، مدیر پروژه جزئی. نقش UX  پیچیده، چالش برانگیز و چند وجهی است. در واقع، نقش طراح UX  بسته به نوع شرکتی که در آن کار می کند بسیار متفاوت است. می بینید که تکرار محصول، به عنوان مرتبط با تجزیه و تحلیل یا   آزمایش ، در واقع دو بار ذکر شده است، اما در واقع شما آن را در آن قرار می دهید. بین هر آیتم دیگری در لیست  در نهایت، هدف این است که اهداف تجاری را به نیازهای کاربر از طریق فرآیند تست کاربر وقابلیت استفاده و اصلاح به سمت آنچه که هر دو طرف رابطه را برآورده می کند، متصل کنیم.

 

 

۸یک طراح رابط کاربری  در  واقع چه کا ری انجام می دهد؟ 

 

اگر ایده ایجاد تجربه های کاربری عالی  را دوست دا رید اما خود را فردی بصری تر می  بینید، ممکن است به طراحی   UI   علاقه بیشتری داشته با شید.  در پایین،  توضیح جامع تری از آنچه که یک طراح رابط کاربری واقعاً انجام می دهد را   در این راهنما خواهید دید.

ظاهر محصول:

تحلیل مشتری 

تحقیق طراحی 

  برندسا زی و توسعه گرافیک    

پاسخگویی و تعامل:

نمونه سا زیUI   

  تعامل و انیمیشن

سازگاری با تمام اندازه های صفحه نمایش دستگاه

پیاده سازی با توسعه دهنده

به عنوان یک طراح بصری و تعاملی، نقش رابط کاربری برای هر رابط دیجیتالی حیاتی است و برای مشتریان، عنصری کلیدی برای اعتماد به یک برند است. در حالی  که خود برند هرگز تنها به عهده طراح رابط کاربری نیست ، ترجمه آن به محصول است.  

شما همچنین به نکته پایانی که مسئولیت "اجرای" طراحی با یک توسعه دهنده را بیان می کند، توجه خواهید کرد. درحالی که به طور کلی کارهای UI  در گذشته اینگونه کار می کردند، باید توجه داشته با شید که خطوط در حال محو شدن هستند،  زیرا اصطلاح "طراح وب" در اصل یک طراح UI  که می تواند کدنویسی کندبا تخصص طراحان رابط کاربری جایگزین شده است .

در حالی کهUX  نیا زی به کدنویسی  ندارد، رابط کاربری نقشی است که با گذشت زمان، به عنوان بخشی  از ایجاد رابط های تعاملی به آن تکیه می کند، و "توسعه دهنده UI"  به عنوان یک نقش در شرکت ها ظاهر می شود.

  

 

۹. کدام یک درآمد بهتری دارد،UX یاUI ؟ 

 

حقوق و دستمزدها البته توسط عوامل  زیادی تعیین می شود، هرچند در درجه اول:  

محل 

تجربه

صنعت

نوع پروژه/محصول

 

به طور متوسط متوجه خواهید شد که مشاغل UI  و UX  دارای محدوده حقوقی مشابهی در بین استارتاپ ها و صنایع کوچک فناوری هستند.

با این حال، متوجه خواهید شد که در صنایع فناوری خارج از حوزه وب و موبایل مانند شرکت های خودروسازی،تولیدکنندگان تجهیزات پزشکی و غیره فرصت های بیشتر و غنی تری برای طراحان رابط کاربری وجود دارد، زیرا  این زمینه نه تنها جا افتاده تر است، بلکه دارای موقعیت های بیشتری است. برنامه مستقیم، کسب و کار محور.

چرا شرکت ها  اغلب نقش های UX/UI  را به عنوان یکی تبلیغ میکنند؟  

ما ثابت کرده ایم که طراحیUX  و UI  دو زمینه مجزا هستند، بنابراین اکنون ممکن است از خود بپر سید: چرا بسیاری ازآگهی های شغلی از طراحان UX/UI  درخواست می کنند؟ 

حقیقت این است که در طرح کلان چیزها، UX و UI  هنوز زمینه های نسبتاً جدیدی هستند  و همانطور که قبلاً ذکر شد،آنها معمولاً مختص صنعت فناوری هستند. در خارج از دنیای طراحی و فناوری، علی رغم اهمیت فوق العاده ای برای کسب وکار، آنها به طور گسترده درک نشده اند.

در حالی که ارزش تجاری طراحی  خوب به طور فزایندهای شناخته میشود ، هنوز این تمایل برای استخدام مدیران  واستخدام کنندگان وجود دارد که فرض کنند UX  و UI  توسط یک فرد انجام میشوند. بنابراین آگهی های شغلی همه گیر که  بدون شک با آنها مواجه شده اید.  

با این حال، همیشه یک مورد ساده از سوء تفاهم نیست. بسیا ری از شرکت ها عمداً به دنبال طراحان همه کاره ای می گردند که بتوانند هم UX  و هم UI  را پوشش دهند ،یا حداقل علاوه بر مهارت اصلی خود، اصول UX  یا UI  را نیز درک کنند.

بنابراین چگونه می توانید بفهمید که واقعاً چه چیزی در حال وقوع است؟ چه به دنبال یک نقش فقط در رابط کاربری با شید، چه به دنبال یک شغل کاملاً مبتنی بر UX  یا ترکیبی از هر دو با شید، مهم است که به فراتر از عنوان شغل نگاه کنید و به مهارت ها، وظایف و مسئولیت های ذکر شده توجه  زیادی داشته با شید.  

اکنون که تفاوت بینUX  و UI  را می دانید، باید سریعاً بتوانید تعیین کنید که آیا یک آگهی شغلی  واقعاً برای یکی یادگیری تنظیم شده است یا اینکه عمداً هر دو را هدف قرار می دهد .

UX  در مقابل UI   چگونه کار می  کنید که کدام مناسب تر است؟ 

اگر مایل به دنبال کردن حرفه ای در طراحی  هستید اما هنوز مطمئن نیستید که روی UX  یا UI  تمرکز کنید، باید مدتی  راصرف فکر کردن در مورد علایق خود و همچنین در مورد آنچه که طبیعتاً در آن مهارت دا رید، بگذرانید. .  

هر دو طراحیUX  و UI  مسیرهای شغلی  بسیار مشترک و متنوعی هستند که شما را درست در لبه برش فناوری ونوآوری قرار می دهند. با این اوصاف، تفاوت های کلیدی بین ماهیت کار و مهارت های مورد نیا ز وجود دارد.  

یک حرفه درUX  نیاز به همدلی،  تمایل به حل مسئله و رویکردی خلاقانه و تحلیلی دارد. طراحان UX  همچنین به مهارت های ارتباطی درجه یک و کمی  دانش تجا ری نیاز دارند.

یک حرفه درUI  همچنین نیاز به درک اصول تجربه کاربر دارد، اما بیشتر بر جنبه های بصری و تعاملی طراحی متمرکز است. اگر به زیبایی شناسی علاقه مند هستید و ایده   زیباسازی، کاربرپسند و در دسترس بودن فناوری را دوست دا رید، ممکن است برای شغلی در UI  مناسب تر با شید. البته، اگر ایده شغلی را دوست دا رید که هر دو UI  و UX  را باهم ترکیب کند، هیچ چیز مانع از تبدیل شدن شما به یک طراح همه جانبه نمی شود !

چگونه مهارت های طراحی UX  و UI  را یاد می  گیرید؟ 

در حالی که موسسات دانشگاهی وجود دارند که برنامه های طراحی تعاملی و طراحی بصری را ارائه می دهند، روش های رسمی بسیار کمی  برای یادگیری مهارتهای طراحی UI  یا UX  وجود دارد که برای کار در استارت آپ های فناو ری یا حتی شرکت های بزرگتر اعمال میشود.

امیدواریم این پست راهی برای رفع سردرگمی طولانی مدت در موردUX  وUI  داشته باشد. آنچه امروز پوشش دادیم فقط نوک کوه یخ است. در UX  و UI  چیزهای بیشتری وجود دارد، بنابراین ارزش آن را دارد که در هر زمینه به طورعمیق مطالعه کنید تا متوجه شوید چه چیزی مستلزم آن است و درک عمیق تری از تفاوت آنها پیدا کنید.  

 

 

 

 

تاپیک:

Ui/Ux
این پست را اشتراک بگذارید :

ﭘﺴﺖ ﻫﺎی ﻣﺮﺗﺒﻂ